אסטמה /אסתמה / קצרת/ברונכיט/ברונכוליטיס טיפול במנורת מלח טבעית טיפולית 10-20 ק"ג

אסטמה /אסתמה / קצרת/ברונכיט/ברונכוליטיס טיפול במנורת מלח טבעית טיפולית 10-20 ק
 
להלן ההסבר על הפתרון של חברת נפלאות המלח למחלת האסטמה - קצרת  באמצעות שימוש במנורת המלח טבעית טיפולית 10-20 ק"ג :
השימוש במנורות המלח הטבעית טיפולית של חברת נפלאות המלח משנה את חייהם ומקל על חייהם של חולי האסטמה ושל מחלות ריאה כגון ברונכיט וברונכוליטס ועוד
המלח נתרן כלוריד (סודיום כלוריד) בשאיפה יבשה למערכת הנשימה ולריאות של החולים, מקלה באופן דרמטי על תסמיני המחלה ומקלה באופן דרמטי על חייהם של החולים במחלה.
השימוש במנורות המלח 13- 16 ק"ג לחולים אלו (בדר"כ הם זקוקים לשתי מנורות לשימוש לאורך השינה ובסלון הבית לאורך היום) משפיעה כדלהלן :
 • הגברת הליך הסילוק המוקוסולרי – הוצאת וסילוק הכיח (הלחה): שיפור זה בתפקודי הריאות מתחיל מיידית עם השימוש במנורת המלח הטבעית טיפולית בחולים.
 
 • שיפור הליך החמצון של הריאות והורדת עומס מהלב: הליך זה מתחיל באופן מיידי ומתמשך ומתגבר ככל שהשימוש במנורה ארוך יותר, השיפור בחמצון של הריאות מתגבר ככל שהמשתמש מתמיד בשימוש במנורת המלח הטבעית טיפולית 13-16 ק"ג של נפלאות המלח
 
 • הגברת מהירות פעילות אברוני הסיליה ושיפור מהותי במערכת החיסונית של הגוף: הליך זה מתחיל עם השימוש במנורת המלח הטבעית טיפולית 13-20 ק"ג ומונע מהחולים להדבק בפתוגנים ריאתיים ובוירוסים (שפעת לדוגמא)
 
 • פעילות אנטי דלקתית – מנורת המלח הטבעית טיפולית גורמת להתגברות ההליך האנטי דלקתי בגוף ופועלת באופן דרמטי על החולים במחלת האסטמה, אם בדלקות בסמפונות ואם בדלקות שונות בחלל הריאות. ככל שהזמן חולף, ההליך האנטי דלקתי מתגבר ומשנה לחלוטין את התנהגות המחלה בסמפונות דבר אשר בסופו של דבר מקל באופן דרמטי על היכולת של החולים לנשום (ועל הצפצופים של הריאות)
 תפקודי הריאות משתפרים באופן דרמטי אצל החולים המשתמשים במנורות המלח הטבעית טיפולית של חברת נפלאות המלח.
חל שיפור בחמצון – סטוראיציה של החולים, יש ירידה של עומס על המערכת הלבבית .
מנורת המלח הטבעית טיפולית, לחולי אסטמה, משנה חיים, אין אנו מעלמים את האסטמה, אבל מה שהמנורה עושה לריאות, זה שהריאות מתפקדות כמעט באופן נורמלי לחלוטין, ע"י כך כל התופעות האסמטייות כמעט ונעלמות
השימוש במנורות המלח הטבעית טיפולית של חברת נפלאות המלח משנה את מהלך מחלת האסטמה אצל ילדים ומבוגרים לטובה  והינו מוצר טבעי לחלוטין .
 
תינוק/ילד/מבוגר שחי עם מנורת המלח הטבעית טיפולית - בריא יותר, חולה פחות, נדבק פחות במחלות וצורך הרבה פחות תרופות - עובדה !!! ובמיוחד חולים עם בעיות נשימתיות,מחלות ריאה
 
 • פרוטוקול הטיפול הנ"ל מהווה קניין בלעדי של חברת נפלאות המלח, חלקו מוגן בפטנטים רשומים, אין להשתמש בפרוטוקול זה ללא הסכמה בכתב מאת החברה
 
 
קראו את המלצות הלקוחות והצטרפו לעשרות האלפים ששינו את איכות חייהם וחיי משפחתם
אסתמה (קצרת) - מידע רפואי מתוך אנציקלופדית הבריאות של קופת חולים מכבי
Asthma
כל מה שצריך לדעת על אסתמה
אסתמה (או בעברית קצרת או גנחת) היא מחלה דלקתית ארוכת טווח (כרונית) של דרכי הנשימה. המחלה מאופיינת בהתקפי היצרות של הסימפונות (צינורות הנשימה שבריאות). היצרות זו גורמת לקשיי נשימה, ל"צפצופים" בנשימה, לחרחורים, ללחץ בחזה ולשיעול עם או בלי ליחה.חומרת הסימפטומים משתנה מאדם לאדם.
אצל ילד אסתמתי הסימפטומים עשויים להעלם בגיל ההתבגרות, אולם המחלה עלולה לחזור בגיל הבגרות. אם הסימפטומים של המחלה בגיל הילדות היו בדרגה בינונית עד חמורה, הסבירות לחזרת המחלה בגיל הבגרות או להמשך שלה לאורך השנים גדלה. מחלת האסתמה עלולה להתחיל בכל גיל ולא רק בגיל הילדות.
כיצד מתרחש התקף אסתמה
כאשר גופנו נחשף לחומרים שאליהם הוא רגיש, מתחוללים תהליכים דלקתיים בצינורות הנשימה, שהינם התקף האסתמה. עיקר ביטויים בהיצרות הסמפונות, בהתכווצות של השרירים העוטפים את הסמפונות ובייצור מוגבר של כיח או ליחה המקשים על הנשימה (הן על כניסת אוויר פנימה ועוד יותר מכך על יציאתו החוצה). אלו גורמים לשיעול ולצפצופים בנשימה ולעיתים לתחושת לחץ בחזה.
במקרים קיצוניים מאוד ונדירים (התקף אסתמה חריף) עלולים תהליכים אלה לגרום לבצקת בריאות, למחנק ולמוות. עבור חלק מהאנשים הלוקים באסתמה ארוכת טווח, הדלקת של דרכי הנשימה עלולה להוביל להיצרות נוספת וקבועה של הסימפונות.
חלק ניכר מהסובלים מאסתמה חולים באסתמה אלרגית הנגרמת כתוצאה מרגישות יתר של הגוף לחומרים חיצוניים (אלרגנים) שאליהם הוא נחשף. גורמים אלו משתנים מאדם לאדם ואנשים הלוקים באסתמה עלולים לסבול ממספר גורמים.
הגורמים השכיחים ביותר להתקף אסתמה הם קרדית אבק הבית, קשקשת והפרשות של בעלי חיים, אבקני צמחים, עשן סיגריות (כתוצאה מעישון אקטיבי או פסיבי), זיהום אוויר, אוויר קר, מחלות בדרכי הנשימה ודלקות בבית החזה.
דרגת החומרה של הסימפטומים שונה מאדם לאדם. החומרה נקבעת על ידי עוצמת ההתקפים ותדירותם. בין התקף אסתמה אחד למשנהו החולה חש כאדם בריא לכל דבר.
היצרות דרכי הנשימה המתרחשת בעת התקף אסתמה היא לרוב הפיכה. הטיפול בה הינו תרופתי אך במקרים קלים הבעיה תיפתר אף ללא הסתייעות בהם. במקרים חמורים וקיצוניים עלול התקף אסתמה להיות קטלני, כי הדלקת עלולה להוביל לחסימה מוחלטת של דרכי הנשימה. במקרים אלה נדרשת התערבות רפואית מיידית.
שכיחות המחלה
אסתמה היא אחת המחלות הכרוניות השכיחות ביותר בעולם, ושכיחותה, בעיקר בקרב ילדים ובני נוער, הולכת וגוברת. כמחצית מ-300 מיליון חולי האסתמה בעולם משתייכים לקבוצה צעירה זו.
בקרב ילדים המחלה נפוצה יותר אצל בנים. אצל תינוקות היא מכונה ברונכיט ספסטית.
בקרב אוכלוסיית הבוגרים, האסתמה רווחת יותר בקרב נשים. רק כ- 5% ממקרי האסתמה אצל בוגרים הינם קשים, בעוד שיותר ממחצית החולים הבוגרים סובלים רק מהתקפים קלים של אסתמה, שבהם הם לוקים בתדירות נמוכה.
האם אפשר לרפא אסתמה?
אין עדיין ריפוי מלא לאסתמה, אולם הטיפולים המוצעים מאפשרים קיום אורח חיים תקין. הטיפולים הינם משני סוגים: תרופתיים ומניעתיים-סביבתיים.
הטיפולים התרופתיים נועדו הן להקל על תסמיני המחלה והן למנוע התפתחות התקף.
הטיפולים המניעתיים-סביבתיים מושתתים על אורח חיים המותאם לכל מטופל לאחר אבחון רפואי. נמנים עימם טיפול עצמי הכולל נטילת התרופות לאסתמה, חיסונים, תזונה בריאה, פעילות גופנית והימנעות מגורמי סיכון.
סימפטומים
סימפטומים אופייניים של אסתמה
הסימפטומים של התקף אסתמה יכולים להתרחש ללא סיבה נראית לעין אם כי ישנם כאלו שייגרמו כתוצאה מפעילות גופנית או חשיפה לאלרגנים.
נמנים עימם:
 • קושי בנשימה.
 • לחץ בחזה.
 • "צפצופים" בנשימה.
 • שיעול (במיוחד בלילה, שכיח יותר אצל ילדים).
 • ליחה.
 
אדם עלול לחוות סימפטום אחד או יותר. במידה שהסימפטומים מחמירים בשעות הלילה או בזמן פעילות גופנית הם עלולים להצביע על כך שקיימת החמרה של מחלת האסתמה. זהו מידע שחשוב למסור לרופא.
כאשר הסימפטומים מחמירים באופן ניכר, פרושו של דבר שאותו אדם חווה התקף אסתמה. התקף חמור של אסתמה לרוב מתפתח לאט, בתוך 6 עד 48 שעות. אולם, עבור חלק מהאנשים, הסימפטומים של המחלה מתפתחים באופן מהיר.
ניתן לזהות התקף אסתמה גם כאשר:
 • קיימת הסלמה ב"צפצופים", בתחושת הלחץ בחזה ובקוצר הנשימה.
 • המשאפים להקלה על הסימפטומים אינם יעילים כמו במצב הרגיל.
 • קיימת ירידה בערכי המדידה במכשיר הספרומטר. Peak expiratory flow
 
כאשר מחמירים הסימפטומים, אין להתעלם מהם. יש לסור מיידית לרופא המשפחה או למומחה ריאות.
הסימפטומים הטיפוסיים של התקף אסתמה חמור הינם:
 • החמרה מהירה של הסימפטומים המאפיינים התקף רגיל.
 • הנשימה והדיבור הופכים להיות קשים.
 • הדופק מואץ.
 • הכחלה פתאומית של השפתיים והציפורניים.
 • תחושת לחץ סביב בית החזה והצוואר.
 • תחושה של חוסר מנוחה או רגזנות.
 
כאשר קיים חשש להתפתחות התקף אסתמה חמור, יש לסור מייד לבית חולים.
גורמים
הגורמים לאסתמה עדיין אינם ידועים במלואם. סבורים, שמדובר בשילוב של גורמים גנטיים (תורשתיים) וסביבתיים. במקרים רבים האסתמה עוברת בתורשה, אולם את התקף האסתמה עצמו יגרמו רק גורמים סביבתיים
.
טיפול
תכנית אישית לטיפול באסתמה
מהו טיפול הולם לאסתמה?
מטרת הטיפול באסתמה היא לייצב את הסימפטומים של המחלה ולשמור עליהם מיוצבים לאורך זמן. הטיפולים המוצעים לחולי אסתמה יעילים עבור רוב המטופלים ומסוגלים לאפשר להם אורח חיים נטול סימפטומים.
הרופא המטפל "תופר" לחולה האסתמה תכנית אישית. לעיתים יש צורך להעלות מינון של תרופות לפרקי זמן מסוימים.
הטיפול המוצע צריך לכלול:
 • הדרכה בזיהוי ובהבנת הסימפטומים של המחלה ומידת החומרה של תסמיני ההתקף.
 • שיתוף המטופל בהחלטות בנוגע לתכנית הטיפול שלו.
 • מידע והדרכה על התרופות לאסתמה.
 • מעקב אחר המטופל באופן תדיר (לפחות אחת לשנה) על מנת להבטיח שהמחלה מיוצבת והטיפול שניתן מתאים.
 • תכנית טיפול אישית כתובה.
 
תכנית אישית לטיפול באסתמה
כחלק מההערכה הראשונית, מכינים תכנית אישית לטיפול באסתמה. יש להכין תכנית אישית לאדם שאושפז בבית חולים עקב התקף אסתמה עוד לפני שחרורו מבית החולים, או לעדכן תכנית קיימת.
תכנית הטיפול האישית צריכה לכלול:
 • מידע בנוגע לתרופות לטיפול במחלה.
 • מידע כיצד לזהות שהסימפטומים מחמירים ובאלו צעדים לנקוט.
 • מידע לגבי הפעולות שיש לנקוט במידה שחווים התקף אסתמה.
 
על הרופא המטפל לעקוב אחרי התכנית האישית עם המטופל לפחות פעם בשנה או יותר אם הסימפטומים של המחלה חריפים. כחלק מהתכנית האישית מומלץ שהמטופל ישתמש במכשיר peak flow meter המאפשר לנטר את המחלה.
הטיפול הרפואי – הגישה השלבית החכמה
הטיפול כולל מניעת הופעת התסמינים כמו גם הקלה על סימפטומים. המניעה יכולה להיות מושגת על ידי שימוש בתרופות, אבל גם לאורח החיים יש תפקיד חשוב בטיפול.
גישת השלבים החכמה לטיפול באסתמה מדרגת את חומרת הסימפטומים לשלבים מאחד עד חמישה ומציעה טיפול מתאים לכל שלב. ניתן "לעבור" בין שלבי הטיפול השונים לפי הצורך כאשר הסימפטומים משתפרים או מוחמרים. המטרה היא למצוא את השלב הנמוך ביותר האפשרי של הטיפול שמאפשר איזון של האסתמה.
שימוש במשאף או בספייסר
רוב התרופות לטיפול באסתמה ניתנות במשאף, אביזר המשחרר את התרופה ישירות לדרכי הנשימה דרך הפה בעת שאיפה (הכנסת אוויר פנימה ). זוהי דרך יעילה לטיפול במחלה, כיוון שהיא מגיעה ישירות לאיבר המטרה, הריאות, עם שארית קטנה מאוד המגיעה לשאר האיברים בגוף. כל משאף עובד באופן מעט שונה ועל המטופל לקבל הדרכה בנוגע לאופן השימוש של המשאף המסוים.
חלק מהמשאפים משחררים את התרופה בצורת רסס. משאפים אלו עובדים טוב יותר אם ניתנים באמצעות ספייסר. הספייסר הוא מיכל העשוי פלסטיק או מתכת שקצה אחד שלו מחובר לפיה והקצה השני מתחבר למשאף. התרופה מותזת לספייסר על ידי המשאף , מתפזרת בו ונשאפת פנימה דרך הפיה.
הספייסר מגביר את כמות התרופה המגיעה לריאות, מתאים לשימוש אצל אנשים המתקשים להפעיל את המשאף ומפחית את תופעות הלוואי דוגמת פטרת הפה או הגרון הנגרמת כתוצאה ממגע בין התרופה הסטרואידית לפה.
שלב ראשון: אסתמה לא רציפה ובעלת סימפטומים קלים
אם תסמיני האסתמה קלים ולא שכיחים, יינתן משאף המכיל תרופה לטיפול לטווח קצר מסוג אגוניסט בטא 2, כמו ונטולין (סאלבוטמול) או בריקלין (טרבוטלין), על מנת להקל עליהם.
תרופות אלו מיועדות לטיפול בהתקף אסתמה ולהקלה על הנשימה. הן פועלות מהר, בעיקר כאשר הן ניתנות במשאף או במכשיר אינהלציה. התרופה מתחילה לפעול תוך 5 דקות והשפעתה נמשכת כ-3 עד 6 שעות.
קיימים גם משאפים שפעילותם אנטי-כולינרגית כמו אירובנט או אפוונט. משאפים אלה לא ניתנים לטיפול בהתקפים חריפים, בגלל השפעתם האיטית.
תרופות מסוגים אלו פועלות להרפיית השרירים של דרכי הנשימה ולהקטנת הפרשת הריר. הן גם מונעות את ההתכווצות של שרירי דרכי הנשימה. בקרב תינוקות וילדים משתמשים במכשיר אינהלציה או בספייסר. תרופות שמשמשות להקלה על סימפטומים של אסתמה נקראות תרופות מקלות.
תרופות אלו נחשבות בטוחות עם תופעות לוואי מועטות הכוללות רעד בידיים, כאב ראש והתכווצויות שרירים. ודפיקות לב. תופעות לוואי אלו מתרחשות רק בשימוש במשאפים במינונים גבוהים ונמשכים לפרק זמן של מספר דקות.
אם האסתמה נמצאת תחת שליטה, ברוב המקרים השימוש במשאפים המקלים יהיה לעיתים נדירות.במידהשחולה אסתמה משתמש בהם 3 פעמים בשבוע או יותר, הדבר מחייב בדיקה מחודשתשל התכנית האישית.
תרופות נוספות
תרופה נוספת המצוייה בשימוש בשלב הראשון היא תרופה מרחיבת סימפונות מקבוצת האנטי-כולינרגים כמו אירובנט או אפווונט (Ipratropium). התרופה ניתנת במשאף או בתמיסה לאינהלציה ופועלת להרפיית השרירים של דרכי הנשימה ובהפחתת כמות הכיח בריאה. בשל השפעתה האיטית, אין היא ניתנת לטיפול בהתקף חריף.
כן ניתנות תרופות מכייחות, כמוקוליט (קרבוציסטאין). התרופות המכייחות גורמות לליחה להיות סמיכה פחות, ומאפשרות לה לצאת בקלות מהגוף . חומרים אלה יעילים בעיקר כשהכיח צמיג.
שלב שני: טיפול מניעתי
אם גדילה תדירות הופעתם של תסמיני האסתמה, יינתן טיפול מניעתי.
הוא מומלץ כאשר:
 • הסימפטומים מופיעים תכופות יותר מפעמיים בשבוע.
 • המטופל מתעורר לפחות פעם בשבוע בגלל תסמיני האסתמה.
 • המטופל חווה התקף אסתמה בשנתיים האחרונות.
 
משאפים לטיפול מניעתי מפחיתים את הדלקת שבדרכי הנשימה ומסייעים למנוע התקף אסתמה נוסף. האפקט המגן שלהם מתבטא במלואו רק לאחר שימוש קבוע לפרק זמן מסוים. חשוב להשתמש בהם גם אם מרגישים טוב ולא חווים סימפטומים של אסתמה.
משאפים לטיפול מונע מכילים תרופה נוגדת דלקת, המכילה קורטיקוסטרואידים, כמשאפי הבודיקורט (בודסוניד) והפליקסוטייד (פלוטיקאסון). לרוב, התרופה ניתנת פעמיים ביום על מנת למנוע את הופעת הסימפטומים. הרופא קובע את המינון המומלץ לטיפול לכל חולה אסתמה לפי מצבו. יחד עם זאת יש להשתמש גם במשאף לטווח הקצר מסוג אגוניסט של בטא 2 להקלה על הסימפטומים במידה שהם מופיעים.
עישון, מאידך גיסא, עלול להפחית את השפעתם שלהם.
הואיל והחומרים במשאפים אלה נשאפים ישירות לריאות, תופעות הלוואי שלהן מועטות לעומת אלו של משאפי הסטרואידים הנלקחים דרך הפה.
משאפים הניתנים לטיפול מונע נחשבים בטוחים ונסבלים היטב על ידי המטופלים כל עוד הם ניתנים במינונים המקובלים. הם עלול לגרום לתופעות לוואי בנטילה שלהם במינונים גבוהים ובמיוחד בשימוש לאורך זמן.
תופעת לוואי שיש לשים לב אליה היא של זהומים פטרייתיים בפה, שניתן למונעם על ידי שטיפה יסודית של הפה במים או במי-פה לאחר כל שימוש במשאף. קול צרוד הוא תופעת לוואי נוספת שנובעת כתוצאה משימוש במשאפים אלו. שימוש בספייסר עשוי למנוע תופעות לוואי אלו.
שלב שלישי: תוספת לטיפול
במידה שאין תגובה מספקת לטיפול, הרופא יכול להעלות את מינון המשאף לטיפול מונע.
אם הסימפטומים עדיין לא בשליטה, יינתן משאף נוסף לשימוש יחד עם המשאף הראשון. המשאף הנוסף מכיל תרופה לטווח ארוך מסוג אגוניסט של בטא 2, כפוראדיל, אוקסיס (פורמוטרול) או סרבנט (סאלמטרול). לרוב, תרופות אלו נסבלות היטב על-ידי החולים, אך תיתכנה תופעות של רעד בידיים , כאב ראש, התכווצויות שרירים ודפיקות לב מהירות.
משאפים אלה פועלים באורח דומה לפעילות המשאפים לטווח הקצר מסוג אגוניסט של בטא 2, ואולם משך הזמן עד לתחילת פעולתם, כמו גם משך פעילותם עצמו (עד 12 שעות) ארוכים יותר (פעילות המשאפים לטווח הקצר מתחילה תוך 5 דקות אך משך פעולתם הוא 3 עד 6 שעות).
במשאף לטווח הארוך מסוג אגוניסט של בטא 2 יש להשתמש בשילוב עם משאף הקורטיקוסטרואידים ולא בשימוש בלעדי. יתר על כך, מחקרים הראו ששימוש במשאף לטווח הארוך ללא המשאף הנוסף שמכיל קורטיקוסטרואידים עלול דווקא להגדיל את הסיכון להתקפי אסתמה נוספיםואף להגדיל את הסיכון למוות.
חולים נוטים להיענות ביתר קלות לטיפול במשאפים המודרניים, המשלבים באותו המשאף בין תרופה להקלה בטווח הארוך על הסיפטומים מסוג אגוניסט בטא 2 לבין התרופה הסטרואידית (כסרטייד, או סימביקורט). עובדה זו חשובה, שכן חוסר היענות לטיפול היא אחת הבעיות השכיחות בקרב של חולי אסתמה, וכתוצאה ממנה מחלת רבים מהם אינה מאוזנת.
אם חולה האסתמה עדיין לא מגיב לטיפול, יש להגדיל את המנה של המשאפים לטווח הארוך מסוג אגוניסטים של בטא 2.
תרופה משולבת חדשה
ארגון המזון והתרופות האמריקאי, ה FDA אישר בחודש יוני 2010 שימוש במשאף משולב חדש לטיפול באסתמה עיקשת שאינה מיוצבת בטיפול במינונים נמוכים עד בינוניים של קורטיקוסטרואידים או בשילובים הקיימים של קורטיקוסטרואיד ומרחיב סימפונות.
התרופה המכונה Dulera מכילה מרכיב סטרואידי , Mometasonefuroate וחומר מרחיב סימפונות לטווח ארוך Formoterol. היא מופיעה במינונים שונים ומאושרת לשימוש החל מגיל 12 שנים ומעלה. היא משפרת במידה ניכרת את תפקודי הריאה בהשוואה לרמת הבסיס של חולים אלו. התרופה עדיין אינה רשומה בישראל.
שלב רביעי: שליטה מועטה באסתמה
במידה שהטיפול עדיין לא יעיל מספיק, ניתן להגדיל את מנת משאף הקורטיקוסטרואידים (המשאף לטיפול מונע) עד למינון המירבי הבטוח שלו. כן תינתנה תרופות מונעות נוספות לנסיון.
עם החלופות האפשריות (שאינן יעילות לטיפול בהתקף האסתמה עצמו), נמנות:
אנטגוניסטים לקולטן של ליאוקוטריאן: כסינגולייר (מונטלוקאסט), תרופה הניתנת בטבליה ופועלת על-ידי חסימה של תגובה כימית שעלולה להוביל לדלקת של דרכי הנשימה. התרופה מיועדת למניעה ולטיפול כרוני באסתמה. התרופה ניתנת פעם ביום גם לילדים מגיל שנתיים ומשפרת היענות של המטופלים לטיפול התרופתי.
תופעות לוואי: התרופה נסבלת היטב על ידי המטופלים. ייתכנו כאבי ראש, שלשול, תחושת צמא והפרעות במערכת העיכול.
תיאופילינים: למשל תיאוטרים, הניתנת דרך הפה ועוזרת להרחיב את דרכי הנשימה על ידי הרפייה של השרירים שנמצאים סביבם.
תופעות לוואי: כאבי ראש, בחילה, נדודי שינה, הקאה, עצבנות וחוסר נוחות במערכת העיכול.
טבליות בשחרור מושהה מקבוצה של אגוניסטים לבטא 2: תרופות אלו, כסרבנט (סאלמטרול), פועלות באותה דרך כמו התרופות לטווח ארוך מסוגן, אך מפגינות יעילות יתר במניעה של סימפטומים במשך הלילה.
שלב חמישי: שימוש מתמשך או שימוש תדיר בטבליות המכילות סטרואידים
בשלב האחרון מוסיפים שימוש בטבליות המכילות סטרואידים. המטופל מופנה למומחה למחלות נשימה על מנת לנטר את הטיפול הרפואי.
שימוש ארוך טווח בסטרואידים הניתנים דרך הפה עלול לגרום לתופעות לוואי קשות. הם יינתנו רק אם שאר הטיפולים האפשריים נוסו וכל הגורמים המעוררים את המחלה נפסלו.
הטיפול המקובל הינו נטילה של סטרואידים דרך הפה למשך שבוע עד שבועיים ברצף. הם מהווים סיכון רק אם נלקחו יותר משלושה חודשים ברציפות, או כאשר הם נלקחים לעתים קרובות (שלושה או ארבעה מחזורי טיפול בשנה). תופעות הלוואי של סטרואידים במתן דרך הפה כוללות:
 • אוסטיאופורוזיס - מחלה המאופיינת בירידה בצפיפות העצם, הנחלשת והופכת שבירה.
 • לחץ דם גבוה.
 • סוכרת.
 • עלייה במשקל.
 • קטרקט וגלאוקומה (מחלות הקשורות לעיניים).
 • חבורות בעור.
 • חולשת שרירים.
 
כדי לצמצם את הסיכון של לקיחת סטרואידים דרך הפה, יש:
 • לשמור על תזונה מאוזנת ועל תפריט הכולל סידן.
 • לשמור על משקל גוף תקין.
 • להימנע מעישון.
 • להקפיד שלא לצרוך יותר מכמות השתייה היומית המומלצת של אלכוהול – 3 עד 4 מנות לגבר ו-2 עד 3 מנות לאישה (מנה הינה הינה חצי כוס בירה בשעור של כ-5% כהל בנפח, חצי כוס יין או "שוט" של כהיל).
 • להתעמל באופן קבוע.
 
יש צורך להיות במעקב מרפאה לבדיקת לחץ הדם, סוכרת ואוסטיאופורוזיס.
דור חדש של תרופות לטיפול באסתמה
זולאיר (xolair) היא תרופה מהדור החדש של התרופות לטיפול באסתמה קשה על רקע אלרגי שאינה ניתנת לייצוב באמצעות הטיפולים בצויינו עד כה.
התרופה נקשרת לחלבונים המעורבים בתגובה החיסונית ומפחיתה את רמתם בדם. כתוצאה מכך, קטן הסיכון להתפתחות של תגובה חיסונית.
זולאיר ניתנת בזריקה אחת לשבועיים או אחת לחודש. במידה שנראה שהתרופה אינה מייצבת את הסימפטומים של המחלה תוך 16 שבועות, מומלץ להפסיק את השימוש בה.
אסתמה הנגרמת על ידי פעילות גופנית
הסימפטומים הכלליים של המטופל ותכנית הטיפול האישית נבדקים על מנת לקבוע האם האסתמה שנגרמת עקב הפעילות הגופנית היא תוצאה של חוסר איזון בטיפול במחלה. במידה שהמטופל מאוזן, יינתנו ההמלצות הבאות:
 • לבצע האימון הגופני באופן מדורג
 • להשתמש במשאף קצר-טווח מסוג אגוניסט של בטא 2 (למשל ונטולין או בריקלין) 10 עד 15 דקות לפני האימון, ושוב לאחר שעתיים של אימון ארוך או בסיומו.
 • לתכנן את התרגול בפעילויות בהן יש פעילות מואצת למשך זמן קצר.
 • להתאמן בסביבה בעלת לחות גבוהה כמו בבריכת שחייה.
 • לנשום דרך האף כדי להימנע מהיפר-ונטילציה (נשימות מהירות מאוד ועמוקות).
 
לעיתים מטופל המשתמש כבר כטיפול מונע במשאף המכיל קורטיקוסטרואידים כמו בודיקורט או פליקסוטייד אינו מגיב לטיפול כרצוי, ואז ניתן לתת לו תרופה מונעת נוספת מסוג אגוניסט של בטא 2 לטווח ארוך (כדוגמת פורדיל, אוקסיס או סרבנט) או תרופה מסוג אנטגוניסט לרצפטור של לאוקוטריאן (כסינגולייר). אם גם טיפול כזה אינו מניב את התוצאה הרצויה, יומלץ למטופל לפנות למומחה ריאות.
אגוניסטים של בטא 2 נחשבים לסמים אסורים בספורט. לפיכך, ספורטאי מקצועי יצטרך לקבל מהגוף הממשלתי הרלוונטי רשות להשתמש בהם.
אסתמה תעסוקתית
את האבחנה לפיה לוקה מטופל באסתמה תעסוקתית צריך לאשש מומחה.
לפעמים ניתן להחליף או להרחיק ממקום העבודה את החומר שגורם לאסתמה התעסוקתית. במידה ולא ניתן הדבר, מומלץ להחליף את סביבת העבודה בהקדם האפשרי – רצוי תוך שנה מהופעת סימפטומים גלויים של המחלה.
להיות בהריון עם אסתמה
השינויים הרבים המתרחשים בגופה של אשה הרה לא פסחו גם על התבטאות האסתמה בהן, ונשים הרות רבות מדווחות שהסימפטומים שלהם משתנים בזמן ההריון. לא ברור בדיוק אלה תהליכים מעורבים בדבר.
מחקרים הראו כי שליש מהנשים בהריון חוו שיפור באסתמה שלהם, בקרב שליש המחלה החמירה, ואצל השליש השלישי המצב לא השתנה.
הסימפטומים החמורים ביותר של אסתמה שנצפו בקרב נשים בהריון היו בין השבוע ה-24 וה-36 של ההריון. הסימפטומים נחלשים באופן משמעותי במשך החודש האחרון של ההריון. רק 10% מכלל הנשים חוות תסמיני אסתמה במשך הלידה, וסימפטומים אלה נשלטים בדרך כלל על ידי שימוש במשאף לטווח קצר מסוג אגוניסט של בטא 2.
הטיפול באסתמה בזמן ההריון זהה לטיפול לפני ההריון. התרופות לאסתמה הוכחו כבטוחות לשימוש במשך ההריון וגם בזמן ההנקה.
יוצאת מכלל זה היא התרופה מסוג אנטגוניסט לרצפטור של הליאוקוטריאן, סינגולייר. אף שאין הוכחה שתרופה זו מזיקה במשך ההריון וההנקה, אין מספיק עדויות לכך שהתרופה בטוחה בהשוואה לתרופות אסתמה אחרות. אף על פי כן, הואיל המשך הטיפול בה מסוכן פחות ליולדת ולילד מאשר מסכנת אותם אסתמה לא מבוקרת, עשוי הרופא המטפל עשוי להמליץ על המשך הטיפול בה.
עישון בזמן הריון מסכן את היולדת ואת העובר. העישון מגדיל את הסיכוי להתקפי אסתמה חמורים, שיכולים להוביל לסיבוכים כמו לידה לפני הזמן ומשקל לידה נמוך, ואפילו מוות לוולד. העישון במשך ההריון גם מגדיל את הסיכוי שהילוד יפתח אסתמה כתוצאה מהלידה המוקדמת או מהלידה במשקל נמוך.
 • על אשה הרה מעשנת להפסיק לעשן לאלתר.
 
התקפי אסתמה
הטיפול בדרך כלל כולל נטילת מנות גבוהות יותר של אחת או יותר מהתרופות המקלות, כונטולין או בריקלין (אגוניסט של בטא 2). אם מסלימים הסימפטומים של התקף האסתמה יש צורך באישפוז בבית חולים, שם יינתן טיפול המשלב חמצן, אגוניסטים של בטא 2 וסטרואידים בטבליות, על מנת לייצב את האסתמה.
רפואה משלימה
חולה אסתמה המעוניין לקבל טיפול מתוך מגוון הטיפולים שמציעה הרפואה המשלימה צריךליידע את הרופא המטפל לפני התחלת הטיפולים. בכל מקרה, עליו להמשיך ליטול את התרופות לטיפול באסתמה יחד עם הטיפול המשלים ולא להפסיק את השימוש בהן.
הטיפולים המשלימים כוללים:
 • רפואה סינית מסורתית.
 • אקופונקטורה.
 • מיינן (מכשיר חשמלי המשחרר לחלל האוויר יונים שליליים ובכך מעשיר את האוויר, בעיקר בתנאי יובש).
 • שיטת אלכסנדר (שיטה שנועדה לשנות את הדרך בה אדם מתנועע).
 • הומיאופתיה.
 • תרגילי נשימה, כולל יוגה ותיקון דפוסי נשימה, שישפרו את הזרמת החמצן לרקמות השונות.
 • תוספי מזון.
 • חדר מלח (חדר סטרילי ממוזג שיש בו אבני מלח וסלעים המאפשרים מצב של יובש בחדר. השהייה בחדר מלח עשויה להביא להקלה בסימפטומים של המחלה).
 
יצויין, כי אין כל הוכחה מדעית לכך שהטיפולים הללו יעילים באורח יוצא דופן לטיפול באסתמתים, כיוון שגם אנשים רבים שאינם לוקים במחלה נושמים באופן בלתי יעיל. ואולם, תרגול של דפוסי הנשימה יביא להגברת כניסת החמצן לרקמות ויתמוך בהרפיית השרירים אצל כל אדם, כך שתרגול כזה, החשוב במיוחד לחולי אסתמה, מתאים לכולם.
 
 
רכשו עכשיו והצטרפו לעשרות האלפים ששינו את איכות חייהם וחיי משפחתם 

מנורת מלח טבעית טיפולית 13 ק"ג

מנורת המלח שכבשה את העולם -...